Cel mai rapid om din lume

Omul a vrut întotdeauna să-și testeze puterea. El încearcă să obțină cele mai bune rezultate. Și aceasta se referă nu numai la afaceri, ci și la orice altceva. Sa intamplat cu sport. Și cine este împotriva cunoașterii limitelor abilităților fizice date de natură?

1 kilometru o persoană obișnuită rulează în 7,5-8 minute

Cea mai rapidă sportivă din istorie

Una dintre cele mai interesante intrebari este cine este cea mai rapida persoana din lume si cat de repede se descurca. Verificarea clasică pe cei o sută de metri. Această distanță vă permite să identificați posibilitățile maxime ale alergătorului.

Donald Lippinkot, Statele Unite ale Americii

Primul concurent la cursa de sute de metri a fost un american, Donald Lippincote. El a depășit distanța de la Jocurile Olimpice de la Stockholm din 1912. Timpul lui a fost de 10,6 secunde.

Donald Lippinkot (centru). 1912 Olimpiada

Jesse Owens, Statele Unite ale Americii

În 1936, la Jocurile Olimpice de vară XI, care au avut loc la Berlin, a fost stabilit un record al sută de metri care nu au putut fi bătuți decât în ​​1984.

Legendarul atlet Jesse Owens

Rezultatul de 10,2 secunde a apartinut unui atlet negru - americanul Jesse Owens. În total, atletul a câștigat 4 medalii de aur la Berlin, devenind cel mai remarcabil atlet al Jocurilor.

Fuhrer urmărește competițiile sportivilor. 1936

Realizările sale au întristat foarte mult naziștii, dar nu au putut face nimic. El a fost cel mai bun.

Atribuirea atletului negru

Usain Bolt, Jamaica

Astăzi, atletul jamaican, numit Usain Bolt, deține titlul neclar al celui mai rapid om din lume. Atletul este un campion al Jocurilor Olimpice de trei ori, mai mult decât o dată, el a devenit campion mondial, în plus este titularul actual al recordului mondial în trei discipline sprint.

Usain Bolt este cel mai rapid atlet jamaican

În finala campionatului mondial, care a avut loc la sfârșitul verii anului 2009, Usain pe cursa de sute de metri a arătat un rezultat incredibil. El a trecut distanța într-un record de 9,58 secunde. Apropo, la același campionat, dar câteva zile mai târziu, a apărut un nou record pe două sute de mărci. Usain la depășit în 19.19 secunde.
A obținut un lider sportiv, iar în echipa olimpică din țara sa, a participat la releu 4x100. Și în acest concurs a apărut un nou indicator - 37.10 secunde (acesta este Jocurile Olimpice de la Beijing). Astfel de rezultate uimitoare a adus alergătorului faimosul poreclă "fulger".

Atletul a primit porecla "Lightning" (născut Lightning Bolt)

Apropo, viteza maximă a unui atlet a fost de 37.578 kilometri pe oră sau de aproximativ 10.5 metri pe secundă.
Usain Bolt sa născut în Jamaica, în Triloni, pe 21 august 1986. Deja până la vârsta de 15 ani un tânăr atlet a devenit cunoscut nu numai acasă. A câștigat turneul internațional de la Kingston. Usain a reușit să câștige o medalie de aur și două argint.

Rezultatul înregistrării lui Usain Bolt

Doi ani mai târziu, alergătorul a îmbunătățit performanța la o distanță de 200 de metri. Sprinterul din cursa juniorului a avut 19,93 secunde. Astfel, el a fost primul junior care a reușit să ruleze o distanță în mai puțin de 20 de secunde.
Deja în 2008, o sută de metri de Usain a fost dat în doar 9,76 secunde. Și a fost al doilea rezultat oficial. Leadershipul avea atunci compatriotul său Asafa Powell. El a alergat mai bine Bolt cu două sute de secundă. Dar foarte curând, în câteva luni, actualul titular a ajuns la triumful lui. El a depășit distanța în 9,72 secunde și a stabilit un nou record mondial.

Instruirea forței de forță

Cu toate acestea, acest lucru nu a fost punctul culminant al realizărilor atletului. La Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, alergătorul a obținut trei medalii de aur deodată. A pus trei noi înregistrări. Una era în releu. La aceste concursuri la sfârșitul sprinterului de 100 de metri, ea a încetinit puțin, pentru că era clar că era imposibil să-l prindem.Experții cred că dacă ar fi stabilit complet, rezultatul ar fi fost chiar mai bun - nu 9,6 secunde, dar 9,5 secunde.

Bolt este meritat considerat cel mai bun

Oricum, Bolt ocupă prima linie a clasamentului, publicată de Asociația Internațională de Atletism. De două ori atletul a fost câștigătorul premiului "Rising Star" de prestigiu. I sa dat un domn al ordinului de demnitate jamaican. În 2008 și 2009, sprinterul a fost recunoscut ca cel mai bun atlet și atlet din lume.

Cei mai rapizi oameni din lume

Track-ul și atletismul în teren nu este singura disciplină în care sunt stabilite înregistrările de viteză.

Cel mai rapid shooter

Jerry Mikulek - unul dintre cei mai rapizi shooters de pe planetă. El poate trage 5 gloante dintr-un revolver în doar 0,57 secunde în cardul de joc. Jerry Mikulek învață să tragă și a încercat deja aproape toate tipurile de arme de foc, pe care le consideră cel mai bine. El este autorul a cinci înregistrări mondiale în fotografierea turelei.

"Slujba mea este să împușc." Jerry Mikulek

Apropo, Jerry Mikulek este, de asemenea, un armeș cu experiență. Reglează și reglează în mod constant revolverele, astfel încât să funcționeze mai eficient.

Cea mai rapidă colecție de cuburi a lui Rubik

Cubul multicolor al lui Shotaro Makisumi colectează în doar 12,34 secunde. El deține mai multe înregistrări mondiale în acest domeniu. Soluțiile sale rapide sunt 2 × 2 × 2 și 3 × 3 × 3 în 2,82 și 12,11 secunde.
Asamblează un Cub Rubik

Cel mai rapid secretar din lume

Japonez Myit este capabil să imprime la o viteză de 100 de timbre în 20 de secunde. Ea este cel mai rapid secretar de pe planetă. Pentru comparație, viteza medie de scriere a unui dactilograf profesionist este de aproximativ 380 de caractere pe minut.

Tehnica de tastare prin atingere vă permite să măriți viteza de scriere

Cel mai rapid aruncător de cuțite

David R. Adamovich, în mai puțin de o secundă, este capabil să arunce trei cuțite.

David R. Adamovici a reușit să arunce trei cuțite în 0.97 secunde.

El deține o serie de înregistrări mondiale: el are cea mai rapidă aruncare a cuțitului, prinde cuțitul zburător cu viteza fulgerului și, de asemenea, deține cel mai rapid împușcat lângă un bărbat.
Discursul lui David R. Adamovich

Cele mai rapide mâini

O răsplată de aplauze în timp record. 14 apare în doar o secundă. Kent French și-a dezvoltat tehnica de aplatizare. A reușit să combine stilul unic și agilitatea cu rezistența.

Kentu franceză deține recordul mondial de batere

Astfel, el a reușit să stabilească un record mondial pentru a-și bate mâinile. Pentru un minut, el a aplaudat exact de 721 de ori. Nimeni nu a reușit încă să obțină un astfel de rezultat.

Cea mai rapidă armă de reîncărcare

Travis Tomasi este cel mai rapid pentru a schimba gloanțele. Cu toate acestea, este destul de greu să descrii ceea ce face el. Lucrarea titularului de înregistrare și a maestrului este pur și simplu merită vizionată.
Travis Tomasi reîncarcă arma

Cea mai rapidă băutură

Gândește-te la nimic, acest om bea apă. După cum a devenit cunoscut editorilor de la Odkurzacze.info, acesta poate înghiți 1,5 litri de lichid în doar 4,88 secunde. Numele acestei persoane este necunoscut, dar înregistrarea are un loc de a fi. Înregistrarea pentru viteza de băut în apă poate stinge setea foarte repede.