Sergey Semenov, biografie, știri, fotografii!

Biografia lui Serghei Semenov

Primele realizări sportive ale lui Semenov

Serghei Semenov, din anii săi din copilărie, a început pregătirea în biatlon într-una din școli de sport unde a condus tatăl său.
Serghei Semenov a început să prezinte primele cereri de succese sportive ca adolescent. Chiar și atunci a început să participe activ la diverse concursuri în disciplinele de schi și mai târziu în biatlon.
Prima competiție majoră în care a participat Serghei a fost Campionatul Mondial de Juniori în 2009. Anul acesta a fost primul când a declarat foarte serios oportunitățile sale sportive.
La acel moment, Sergey a ocupat locul 14 în echipă la competițiile desfășurate în Slovacia la Strbske Plesko. El a fost acolo pe locul 44 și în competiția individuală.

Flying schior Serghei Semenov - speranța de sport rusesc

Tot în acel sezon, în ianuarie, atletul a reușit să câștige aur în campionat, care a avut loc la Nijni Tagil. Acolo, el a terminat pe locul patru în saltul de schi K-90 și al doilea rezultat în cursa Gundersen, care a câștigat în general.

Cariera sportivă de decolare Serghei Semenov

După un astfel de început destul de reușit, Serghei Semenov a fost remarcat de antrenori de frunte și a devenit unul dintre participanții la echipa națională de biatlon a Rusiei, care a inclus și Serghei Maslennikov și alte figuri sportive la vremea respectivă.
În cupa continentală în 2010-2012, Sergey a participat la un total de 11 porniri. Cele mai bune rezultate dintre ele au fost locul 17 în sprint în Park City în 2011 și locul 19 în cursa Gunderson, care a avut loc în 2012 în Klingenthal.
La etapa a 12-a și la finala Cupei Rusiei, care a avut loc în martie 2011 la Ufa, Sergey Semenov a reușit să se arate și el. Acolo, în clasamentul general, a reușit să cucerească al doilea vârf al podiumului, pierzându-l doar lui Damir Hinsertdinov cu 26 de puncte. Apoi Serghei Dyachuk (Nizhny Tagil) a marcat locul al treilea, marcând 184 de puncte, cu 35 de puncte mai puțin decât rezultatul lui Semenov.
Serghei Semenov a participat la Universiada, desfășurată în 2011 în Turcia, în orașul Erzurum. Apoi a reușit să obțină doar 17 locuri în clasamentul general.
2012 a adus, de asemenea, o serie de poziții destul de înalte. În plus față de locul 17 menționat în Cupa Continentală din cursa Gunderson, unde a reușit să învingă și Maslennikov, Semenov la Cupa Mondială de la Liberec a reușit să ajungă pe locul 38,arătând unul dintre cele mai mari rezultate pentru ruși. Tot în acel sezon, Serghei a devenit premiul de bronz al campionatului rus la competițiile de comandă.

Serghei Semenov în 2013 - vârful unei cariere sportive

La competițiile care au avut loc în iunie 2013 în orașul Vuokatti din Finlanda, Serghei Semenov a reușit să ajungă, inclusiv pe rusul care a câștigat Jocurile Olimpice - Nikita Kryukov. Acolo el a primit argint, pierzând doar ușor proprietarului Finn, Ivo Niskanen. Așadar, Sergey a reușit să facă o ofertă destul de serioasă pentru viitoarele Jocurile Olimpice, care va avea loc în rusa Sochi.

Serghei Semenov - un sportiv rusesc promițător în combinația nordică

De asemenea, Sergey este deja inclus în componența rezervării echipei permanente pentru sezonul 2013-2014, împreună cu personalități precum Vyacheslav Barkov, Serghei Dyachuk, Ernest Yakhin, Timofey Borisov și alții.

Pregătirea pentru Jocurile Olimpice Serghei Semenov

Acum, Sergey se pregătește intens pentru viitoarele olimpice. În perioada 12-27 mai, el a devenit membru al primei sale tabere de antrenament de această magnitudine, care a avut loc la Sochi pe teritoriul bazei Yug-Sport.Cea de-a doua colecție pregătitoare a fost în Logoisk din Belarus. Aceasta a durat între 6 și 23 iunie și a fost trimisă pentru pregătire generală fizică și specială.
Colecția principală a fost de la 1 iulie până în 15 iulie la Sochi și în Ceaikovski. De acolo, sportivul a mers, de asemenea, la testele de testare pre-olimpice din cadrul Grand Prixului de vară din 21-22 iulie. Acuzațiile suplimentare au fost, în principal, de natura formării speciale cu elemente fizice generale. Locul lor
Sochi și baza în Ceaikovski au fost conduse în principal. Și prin rezultatele prezentate în etapele pregătitoare, se poate ascunde speranța pentru obținerea unui offset bun și la Jocurile Olimpice de viitor.

Viața personală a lui Serghei Semenov

Despre viața personală a lui Serghei Semenov practic nu se știe nimic. Poate până va fi momentul pentru această etapă. În prezent, prioritatea sa în cariera sportivă, care câștigă tot mai mult impuls. Și în acest moment ar putea fi o piedică pentru el într-o oarecare măsură.
Astăzi, Serghei Semenov este un participant activ la multe campionate. El a câștigat deja mai mult de un punct, și există piedestaluri sportive cucerite.Dar în vrac - în competițiile de tineret. Dar vorbește mai mult despre rezerva sa neobișnuită de forțe pentru a cuceri turneele sportive în viitor și ne putem aștepta la un număr mare de victorii luminoase în viitor ca atlet.
Antrenorul atletului în toți acești ani a fost George Zakharov. Și echipa sa principală la diverse campionate din Rusia este echipa ShVSM (St. Petersburg).