Biografie a lui Evgenia Kanaeva

copilărie

Mama lui Zhenya este maestru al sportului în gimnastică ritmică. Dar, la vârsta de 6 ani, bunica ei ia dat sportului, care a iubit patinajul și gimnastica ritmică. Tânărul Eugenia nu a arătat abilități grele. Elena Krayeva a început să antreneze Kanaeva, aceasta fiind fiica actualului antrenor de gimnastă Vera Shtelbaums. Primul antrenor a fost lovit de dorința secției de a preda elemente noi și complexe. În școala sportivă, toată lumea a observat că soția lui Kanaev a rămas adesea să se antreneze când toată lumea plecase deja. Bunicul a petrecut ore întregi așteptând pe nepoata ei pe coridor.
Kanaeva, de 12 ani, a fost invitată la Moscova pentru formarea tinerilor gimnastici din Omsk. Spectacolul ei a văzut-o pe Amina Zaripova, antrenorul a fost responsabil pentru pregătirea juniori. Mai târziu, fata a fost invitată la antrenament la școala de rezervă olimpică. Zhenya a început să-și îmbunătățească rezultatele datorită faptului că Vera Stelbaums se afla lângă ea la Moscova.
În 2003, Kanaeva a jucat pentru Gazprom în Japonia la campionatul clubului din categoria junior și a câștigat. Gimnasta a reprezentat Rusia împreună cu Alina Kabaeva și Irina Chashchina.În același timp, Irina Viner, antrenorul echipei naționale a gimnasticii rusești, a observat-o. Fata a fost invitată la baza membrilor echipei naționale rusești, la centrul de formare din Novogorsk. După cum spune Wiener, a fost un moment de cotitură în viața unui atlet.

Tânăr talent

"Kabaeva și-a început odată formarea printre stele și Zhenya a avut noroc că antrenorul Vera Shtelbaums a lucrat în centrul orașului Novogorsk și a avut noroc că am luat decizia de a trimite Kanayeva acolo și sa arătat talentată și pricepută, ea iubește gimnastica ", spune Wiener.

Începutul carierei sportive

Zhenya Kanaeva urcat pe podium nu este ușor. Acest lucru se datorează faptului că în Rusia există o mulțime de gimnaste talentați. După ce medaliile lui Kabaeva și Chashchin au câștigat Jocurile Olimpice din 2004, Olga Kapranova și Vera Sesina au început să se ridice la vârf. Ei au devenit liderii gimnasticii ritmice din țară. Kabaeva a continuat să joace, astfel încât Kanaeva nu a avut loc în echipa națională a Rusiei. Dar fata a continuat sa lucreze si norocul ia luat parte in 2007. Apoi, vara, componența echipei pentru Campionatul European a fost deja cunoscută - este Sesina, Kapranova și Kabaeva. Dar Alina a primit un prejudiciu grav și nu a putut să meargă.A găsit un înlocuitor în fața lui Kanaeva, gimnasta a fost însărcinată cu banda.
Eugenia a apărut pe covor pentru o clipă, dar nu a lăsat fanii și antrenorii săi în jos. A câștigat aurul în finală, a vorbit cu o panglică și a câștigat în competiția de echipă. Ei bine, în câteva luni gimnasta a adus aur la Campionatele Mondiale, în competiția de echipă.

Jocurile Olimpice

Cele patru programe ale Jocurilor Olimpice din 2008 (panglică, coardă, coardă, cluburi) erau destul de complexe și gândite muzical. Discursurile dezvăluie individualitatea. Programul cu banda a fost facut pentru versiunea de pian a "Noptilor Moscovei". Apoi Kanaeva a interpretat în umbra lui Kapranova și Cecina, precum și actualul campion mondial Ani Bessonova. Dar, până la mijlocul primăverii, fata a reușit să câștige primatul absolut la etapele Grand Prix și Cupa Mondială. Kanaeva a devenit campioana absolută a Rusiei.

Flexibil și plastic

La Campionatele Europene, fata fusese deja în rezervă și se afla în echipa rusă. Zhenya a ocolit Kapranov și Bessonov, a câștigat titlul de campion european. Chiar și atunci gimnasta a fost considerată principalul concurent pentru participarea la Jocurile Olimpice.Și așa sa întâmplat, la Jocurile Olimpice de la Beijing, fata a reprezentat țara împreună cu Kapranova.
Este de remarcat faptul că Zhenya Kanaeva a devenit cea mai tânără dintre finaliștii din competițiile de gimnastică ritmică de la Jocurile Olimpice. Ea, apropo, a făcut cele mai mici greșeli. Ca urmare, atletul a câștigat Jocurile Olimpice.
Și în 2012, la Jocurile Olimpice de la Londra, Evgenia Kanaeva a devenit un campion de două ori.

Titularul înregistrării

În 2009, când au fost introduse noi reguli, stilul gimnastei sa schimbat. Fata de la începutul sezonului a fost chinuită de oboseală și răniri. Dar ea a continuat seria de victorii în primatul absolut. În mai multe finale cu programe individuale ea era inferioară lui Anna Bessonova sau Vera Cecina. Apoi, la Campionatele Europene, care a avut loc la Baku, Zhenya a luat aur în toate tipurile de programe. Apoi a câștigat 9 medalii de aur la Universiada și la Jocurile Mondiale. Pentru un rezultat chic la Universiada, fata a primit titlul de "erou al jocurilor". În toamna aceluiași an, Kanaeva a avut ocazia să câștige titlul de campion mondial. Câștigând calificările cu primele rezultate ale programelor, ea a câștigat patru medalii de aur. A câștigat, de asemenea, medalia în echipă, împreună cu Daria Dmitrieva, Daria Kondakova și Olga Kapranova.La începutul competiției, ea a avut deja 5 medalii de aur la un singur Campionat Mondial și, ca urmare, Kanaeva a repetat recordul lui Oksana Kostina în 1992. După spectacole, gimnasta a câștigat medalia a șasea, distrugând astfel recordul într-un singur campionat.
Evgenia Kanaeva pe video
La Campionatele Mondiale din 2011, Evgenia și-a repetat realizările și a câștigat din nou 6 dintre cele mai mari 6 premii din disciplinele personale. Astfel, conform rezultatelor concursului, Kanaeva a devenit campioana mondială de 17 ani în sportul ei.

Viața personală a lui Evgenia Kanaeva

Succesul Zhenin nu numai că a adus dragostea fanilor, dar a continuat și tradiția școlii din Omsk de a pregăti sportivi excelenți. Comentatorul sportivului și fostul gimnast Lyaysan Utiischeva a spus că Kanaeva, acesta este Kabaeva și Chaschina împreună. Dar Zhenya nu-i place comparațiile. În interviurile ei, ea vorbește adesea despre viitor, spune că trăiește doar astăzi, iar victoriile o motivează numai pentru a obține rezultate mai bune. Antrenorii spun că atletul trăiește în conformitate cu principiul "fie pan sau plecat", și aceasta este ceea ce o face să iasă de la alte gimnaste. Victoria și înfrângerea pentru Eugenia servesc ca o lecție.
Evgenia Kanaeva ascultă întotdeauna antrenorii ei, dar în același timp, ea își exprimă mereu opinia atunci când elaborează programe. Învață în mod constant, nu fără plăcere, elemente noi, precum și încercând noi stiluri. Și principalul lucru din gimnastică pentru un atlet nu este scorurile, ci reacția publicului. Antrenorii actuali spun că Kanaeva însăși va fi un antrenor excelent.