Ivan Bukin, biografie, știri, poze!

Biografia lui Ivan Bukin

Ivan Andreevich Bukin - patinator figurin ereditar, câștigător și câștigător al numeroaselor concursuri de dansuri de gheață la nivel rus și internațional. A fost asociat cu Alexandra Stepanova din 2008.

În fotografie: skater figurina Ivan Bukin

Copilăria și părinții

Ivan este cel mai tânăr fiu al figurinului skater Andrey Bukin, care a devenit faimos în întreaga lume pentru patinajul său masterial împreună cu Natalia Bestemyanova. Mama lui Elena Vasyukova este de asemenea un patinator, a doua soție a lui Andrey Anatolyevich și partenerul său actual în teatrul de gheață.

Ivan Bukin împreună cu tatăl său

Vanya are un frate jumătate, Andrew, născut în prima căsnicie a lui Bukin Sr., cu patinatoarea Olga Abankina. Dar numai unul dintre cei doi fii a urmat pe urmele celebrului tată și a devenit atlet.
Am aflat din copilărie că în sport poți atinge înălțimi numai prin munca ta, nu prin intrigile din culise și dopajul.
În timp ce părinții se aflau în turneu și în sesiuni de antrenament, bunica era angajată în Vanya neliniștită. A înregistrat un băiat de 5 ani pentru înot și patinaj pentru a-și îmbogăți energia fără limite. Bukin Jr. a vizitat piscina cu mare plăcere, ceea ce nu se poate spune despre patinoar.El a considerat că antrenează cu patine grele, încercând să evite prin orice mijloace să meargă la patinoar. Părinții nu au vrut să-și tortureze fiul, dar bunica sa a fost hotărâtă să-i facă nepotul unui campion.

Parintii lui Ivan Bukin: Andrey Bukin si Elena Vasyukova

Carieră sportivă

Vanya și-a început drumul în figura de patinaj ca un singur și, de mult timp, săriturile sale dificile nu au funcționat. Tatăl lui Ivan a reamintit că băiatul a ajuns la o schimbare pozitivă la vârsta de 10 ani - la un concurs din Letonia, el a făcut un salt dublu. Și, deși la această vârstă acest truc ar fi trebuit deja să fi fost elaborat cu mult timp în urmă, alți patinari în vârstă de zece ani cu puteri și principalele sărituri triple, în fața lui Bukin Jr. pentru prima dată când a început un incendiu, sa trezit pasiunea pentru patinaj.

Ivan Bukin (centru) înainte de a deveni un atlet faimos

La consiliul de familie, sa hotărât transferul fiului său în dans - nu i sa permis să sară, dar a fost foarte încrezător pe gheață datorită lecțiilor primului antrenor. Ivana a fost asociată cu luptătorul cu înaltă speranță, Lena Ilinykh, în timp ce Alexander Svinin și Irina Zhuk au devenit mentori ai sportivilor tineri.

Irina Zhuk, Ivan Bukin, Alexandra Stepanova și Alexander Svinin

În 2008, Lena a mers neașteptat la un alt antrenor, iar Vanya a trebuit să caute un nou partener. Un prieten de familie a venit la salvare - ia sfătuit pe Ivan să practice cu fiica bunelor lui cunoștințe, Sasha Stepanova, de 11 ani. Un jucator foarte tanar, dar deja incredibil de artistic si gratios, a inceput de asemenea ca single. Dar, încă de la prima lor apariție comună pe gheață, atât antrenorii, cât și părinții au conștientizat că această pereche avea un viitor sportiv mai bun.

Alexandra Stepanova și Ivan Bukin în dansul liber KMS (etapa IV a Cupei Rusiei 2010)

În primul meci al cuplului nou-născut, campionatul Samara "Kumparsita", Ivan și Alexandru au câștigat o victorie alunecoasă. Băieții au început să cucerească un vârf după altul: în 2009, ei au devenit membri ai echipei naționale ruse. Ei au câștigat în mod repetat medalii la Campionatele Mondiale pentru Juniori, în 2012 au câștigat primul loc la Grand Prix-ul Junior de la Soci și la Jocurile Olimpice ruse printre sportivi tineri și, de asemenea, au primit o medalie de argint la Campionatul Rusiei printre juniori.

Alexandra Stepanova și Ivan Bukin într-un scurt dans (Campionatul Rusiei 2012)

Din 2013, Bukin și Stepanova au început să participe la competiții pentru cuplurile adulte.La Universiada de iarnă din Trentino, Italia, au câștigat locul al cincilea și au câștigat bronz în programul de patinaj liber și o lună mai târziu au devenit câștigătorii campionatului junior din Rusia.

Ivan Bukin și Alexandra Stepanova au câștigat campionatul Rusiei printre juniori

Skaters a câștigat de două ori medalii de bronz la Campionatele Europene (în 2015 și 2018)

Ivan Bukin și Alexandra Stepanova pe Finlandia Trophy 2016

La Finlandia Trophy 2016, care a avut loc în orașul finlandez Espoo, cuplul rus a câștigat primul loc în categoria "Dancing".

Viața personală a lui Ivan Bukin

În ciuda formării intense și a volumului de muncă extraordinar, Ivan găsește timp pentru intimitate. Și deși mulți fani îl "înveselesc" cu partenerul său de patinaj, transferând pasiunea și "chimia" pe gheață spre viața reală, de fapt, inima unui atlet aparține unei alte fete.

Ivan Bukin și Alena Samarskaya

Din 2012, el locuiește sub același acoperiș cu coregrafa Alena Samarskaya. De dragul iubitei ei, fata a renunțat la o muncă de prestigiu în Teatrul din Sankt-Petersburg Mikhailovsky și sa mutat la Moscova. Acum lucrează în echipa Beetle and Pork și îi ajută să facă un dans pentru Vanya și Sasha.
Alena este mai veche decât Ivan de cinci ani și este deja pregătită pentru nașterea copiilor, iubitorii nu se grăbesc să înregistreze căsătoria și să considere ștampila în pașaport o simplă formalitate.

Ivan Bukin și scandalul cu Jocurile Olimpice-2018

După ce a câștigat medalii de bronz la Campionatele Europene în 2018, Ivan și Alexander au muncit din greu și au fost gata să reprezinte în mod corespunzător Rusia la Jocurile Olimpice de Iarnă din Pyeongchang. Dar, literalmente, cu două săptămâni înainte de începerea Jocurilor, care ar fi trebuit să fie prima din cariera perechii, CIO a decis să înlăture pe Ivan de la participarea la concursuri, deși nu a fost implicat în nici un scandal doping.
Discursul lui Ivan Bukin și Alexandrei Stepanova la Campionatul European din 2018
În acest fel, funcționarii sportivi au lipsit de doi Stepanov-Bukin de dreptul de a concura pentru medalii olimpice. Aceeași soartă a fost și liderii în patinajul Xenia Stolbova și Fedor Klimov - Xenia a fost eliminată din competiție. 22 de skaterești din Rusia, printre care Evgheni Plushenko, Natalya Bestemyanova, Alexey Yagudin și tatăl său Andrey Bukin, s-au ridicat pentru Ivan. Ei au scris o scrisoare președintelui IOC cu o cerere de a permite lui Ivan să-și apere onoarea țării sale în Coreea.