Copilăria și familia lui Serghei Voronov

Seryozha sa născut la Moscova. Băiatul a ieșit pe gheață la patru, mulțumită părinților săi, care l-au dus la Rafael Harutyunyan, care ia învățat pe micul Serghei despre elementele de bază ale patinajului. În 2002, antrenorul sa mutat în SUA. Băiatul nu putea să-l urmeze de când era minor.
Seryozha sa mutat la Sankt Petersburg. Acolo el a continuat să se antreneze, lovind Galina Kashina. După un timp, sa dus la Alexey Urmanov.

Sculptorul carierei sportului Serghei Voronov

Alexei Urmanov Serghei instruit de mai mulți ani. Campionatul național junior ia adus o medalie de argint. A fost anul 2005. Datorită acestui premiu, Sergey a avut dreptul să participe la Cupa Mondială printre juniori. El a mers acolo, dar nu a luat parte la ea din cauza rănirii.
În sezonul următor, patinatorul novice a ocupat din nou locul al doilea în campionatul național. Primul său Mare Premiu a fost în sezonul 2006-07. În timp ce concura în campionatul național de data aceasta printre "adulți", el era doar în poziția a șasea, așa că nu a obținut dreptul de a deveni membru al Campionatului European. Dar la Cupa Mondială, care a avut loc la Tokyo, el a jucat bine, devenind al nouăsprezecelea.

Figurina Skater Serghei Voronov se pregătește pentru Jocurile Olimpice de la Soci 2014

Sezonul 2007-08, însă, a început cu câteva probleme de sănătate care au împiedicat pe Voronov să lucreze cu viteză maximă pe sărituri de sărituri, dar a adus multe victorii. A reușit să devină primul din campionatul național, a primit medalia la etapa Grand Prix, a devenit al patrulea în campionatul european, iar al șaptelea în Cupa Mondială.
Performanțele patinatorului în seria Grand Prix din sezonul 2007-08 nu au avut mare succes, la o lună după aceea, Sergey a trebuit să joace la Campionatul Național. Nu a mai rămas mult timp, dar împreună cu antrenorul a decis să schimbe programul scurt, fiind nemulțumit de alegerea muzicii. În campionat, atletul a reușit să-și confirme statutul de campion.
Participarea la Campionatul European în 2009 a adus locul nouă la Voronov. Acest rezultat a provocat o mulțime de critici, atât din partea Federației de patinaj, cât și din partea antrenorilor. Ei credeau că patinatorul figura nu dă suficient timp și energie pentru a se antrena, că era leneș.
După ce a plecat la campionatul mondial, Serghei a arătat din nou rezultate scăzute. El a reușit să ia doar locul treisprezece. Cu toate acestea, el, alături de un alt patinator - Andrei Lutay, a reușit încă să păstreze două locuri pentru bărbații singuri la Cupa Mondială 2010 și două locuri la Jocurile Olimpice.În acest an, participarea lui Voronov la Campionatul Mondial de Echipă la adus pe locul al șaptelea în competiția individuală, echipa rusă a ocupat locul cinci.

Anotimpul rău și relocarea la Moscova

Sezonul 2009-2010 a fost pentru patinator care a avut succes, apoi a eșuat. Etapa Marelui Premiu din China ia adus argint, iar scena din Paris a fost doar a șasea. Serghei a jucat bine în campionatul național, ceea ce ia asigurat participarea la Campionatul European.
Cu toate acestea, performanța de acolo sa dovedit a fi nereușită pentru Voronov, el a rupt programul scurt, luând în cele din urmă doar locul al paisprezecelea. Aceste rezultate au fost mai mult decât scăzute, din acest motiv, sa decis că Artyom Borodulin, care era al treilea în turneul național, să meargă la Jocurile Olimpice în loc de Voronov. Voronov a fost inclus în echipa națională ca înlocuitor.
Serghei Voronov 2014
La Campionatul Mondial de la Torino, Serghei a fost de asemenea declarat înlocuitor, dar Yevgeniy Plushenko și-a retras candidatura de la concurs din motive medicale, iar Voronov a luat parte la turneul din prima echipă. Atletul a devenit al paisprezecelea. După un astfel de rezultat, Voronov a decis să înceteze antrenamentul sub Alexey Urmanov. Sa întors la Moscova.

Căutați un antrenor: noi succese ale lui Serghei Voronov

Serghei noul antrenor a fost Nikolai Morozov. În cuvintele noului antrenor Voronova, sezonul regulat a devenit un moment de cotitură pentru el, deoarece trebuia să se schimbe foarte mult, din atitudinea sa de a lucra la înțelegerea patinajului. Pregătirea a avut loc în Statele Unite. În plus, Voronov a luat lecții de la coregrafii de la Broadway. Formatorul împreună cu Sergey au pregătit un nou program gratuit și scurt și nou.
Conferința de presă a lui Serghei Voronov după întrebarea FS despre Campionatul European 2014 Budapesta
După ce a părăsit grupul lui Morozov, Serghei a petrecut ceva timp în "zbor liber". După consultarea cu Tatiana Tarasova, a început să se antreneze cu Eteri Tutberidze. Tarasova la ajutat și cu muzică și programe. Figurina patinata crede ca Eteri Georgievna este complet dedicata muncii ei, infectandu-i pe toata lumea cu starea ei de spirit. După cum spunea Serghei, temperamentul și emoționalitatea sa sudică îl ajută numai în pregătire. Voronov crede că va putea să schimbe imaginea de ansamblu, să apară într-o nouă capacitate.

Serghei Voronov astăzi

Planurile lui Voronov includ participarea la o serie de concursuri internaționale în care dorește să prezinte patinaj stabil. Desigur, erau planuri de a participa la Jocurile Olimpice, dar locul a fost doar unul și a ajuns la Evghenie Plushenko. Serghei va merge la Sochi ca rezervă.

În Soči, Serghei Voronov nu va concura cu Evgeni Plushenko

Potrivit fostului antrenor al lui Sergey, Aleksey Urmanov, dacă la un moment dat l-ar fi crezut și s-ar fi dezvăluit pe deplin în sport, ar fi plecat la olimpiade, nu la Plushenko.
În ianuarie 2014, Voronov a ocupat locul doi la Campionatul Mondial de la Budapesta. Sa dus în jurul lui Javier Fernandez. Locul al treilea sa dus la un alt patinator rusesc - Konstantin Menshov.