Emil Svendsen, biografie, știri, poze!

Biografie a lui Emil Svendsen

Emil Svendsen este un renumit biatlet norvegian care a reușit să obțină înalte impresii în sportul său. Deja până la vârsta de douăzeci și opt de ani, eroul nostru de astăzi a reușit să devină al 11-lea campion mondial și proprietarul a patru medalii olimpice de aur. În plus, colecția personală a unui sportiv remarcabil are Cupa Mondială și alte premii prestigioase. De aceea vorbesc despre Emile Svendsen este incredibil de interesant. La urma urmei, povestea vieții sale este o poveste a victoriilor.

Copilăria și familia lui Emil Svendsen

Emil Hegle Svendsen (sau, mai degrabă, Svennsen) sa născut la 12 iulie 1985 în orașul norvegian Trondheim. Ca și alți biathletes bine-cunoscuți, eroul nostru de azi și-a început cariera în sporturile profesionale cu curse de schi. Cu toate acestea, mai târziu, unul dintre formatorii Emil ia sfătuit pe tipul să ia o pușcă. De atunci, Emil Hegle Svendsen a început să se angajeze în biatlon.

Biathlete Emil Svendsen a strălucit la Jocurile Olimpice de la Sochi

Primii pași ai lui Emil Svendsen în sport

Tânărul norvegian a început cariera în sporturile de mare anvergură în sezonul 2003/2004.În această perioadă, eroul nostru de astăzi a câștigat campionatul mondial în grupa de vârstă junior, câștigând medalii de aur în orașul francez Haute Marienne. La un moment dat, la același forum sportiv, Emil Svendsen a participat, de asemenea, la releul echipei, în care și-a câștigat al doilea aur cu alți biatletari norvegieni.
În sezonul următor, totul sa dovedit a fi de succes pentru Emil. La Campionatele Mondiale de juniori din finlandeză Rovaniemi, norvegianul a jucat în două discipline simultan - cursa de schi și releul de schi. În consecință, ca schior profesionist, a luat medalia de bronz în cursa de 10 kilometri freestyle și apoi a urcat la a doua etapă a podiumului după releul echipei.
Interviul Svendsen, biatlon cu Guberniev
În același an, Emil Svendsen a început din nou să acționeze ca un biatlet. În acel sezon, la Campionatul Mondial de la Kontiolahti, eroul nostru de astăzi a reușit să câștige argintul în urmărire și apoi să câștige încrezător sprintul și începerea individuală. După acest succes, Emil nu sa întors niciodată la cursele de schi și și-a concentrat toată atenția asupra biatlonului.

Emil Svendsen în biatlonul mare

În sezonul 2005/2006, eroul nostru de astăzi a făcut prima apariție în grupul "adult". În diferite etape ale Cupei Mondiale, un sportiv talentat norvegian a reușit să devină al cincilea general în clasamentul general. Ca rezultat, deja în același an, Emil Svendsen a primit un apel la echipa națională a Norvegiei, în cadrul căruia a putut participa la prima sa olimpiadă. Cu toate acestea, norvegianul nu a câștigat premii serioase în acest sezon. Dar locul al șaselea în startul maselor poate fi în continuare încredințat victoria personală a tânărului biathlete.
Primele sale medalii la nivel de adult, atletul norvegian a câștigat un an mai târziu. În sezonul 2006/2007, eroul nostru de astăzi a reușit să câștige două bronzuri și un argint la Cupa Mondială. În plus, ca parte a echipei naționale norvegiene biathlete a apărut, de asemenea, la Campionatele Mondiale din italian Antholz, unde a terminat al cincilea în cursa de urmărire și al șaptelea în sprint. Cu toate acestea, cel mai important succes al acelui an a fost medalia de bronz a Cupei Mondiale. Acest premiu a fost pentru el primul în campionatul mondial în categoria de adulți.
"În jurul biatlonului" ediția a 3-a (Emil Hegle Svendsen)
Primele victorii au venit la "schiorul de schi" cam târziu. În decembrie 2007, Emil Svendsen a câștigat prima sa cursa individuală la Cupa Mondială din Pokljuka din Slovenia. Trei luni mai târziu, vorbind la Campionatele Mondiale din Ostersund, Suedia, norvegienul a câștigat încă două premii de aur (în cursa individuală și startul în masă). În acest moment a fost vorbit despre tânărul atlet ca fiind unul dintre cei mai străluciți biatleți ai timpului nostru și, de asemenea, un moștenitor vrednic pentru marele compatriot Ole Einar Bjorndalen.
Pentru a justifica încrederea în el, tânărul a început aproape imediat. Emil a câștigat mai multe medalii la diferite Campionate Mondiale și, de asemenea, în 2010 a plasat prima medalie olimpică în banca sa personală. Sa întâmplat în Vancouverul canadian. În cadrul Jocurilor Olimpice, Emil Svendsen a devenit al doilea în sprint cu zece kilometri. Cu toate acestea, câteva zile mai târziu a reușit să devină campion olimpic în cursa individuală de 20 km. Ulterior, în cadrul aceleiași Olimpiadă din Vancouver, eroul nostru de astăzi a câștigat un alt "aur". După această victorie a căzut pe atletul scandinav, unul după altul.

Emil Svendsen are o duzină de medalii de aur

În total, la începutul anului 2014, Emil Svendsen a reușit să câștige unsprezece medalii de aur la Campionatele Mondiale, precum și patru seturi de medalii de aur olimpice. Includerea a două medalii a fost câștigată de norvegiană în cadrul Jocurilor de iarnă de la Sochi.

Emil Svendsen astăzi

În prezent, Emil Svendsen se pregătește pentru urmatoarele curse și vise de noi victorii luminoase. În prezent, biatlanul norvegian este unul dintre cei patru sportivi din întreaga istorie a sporturilor de iarnă, care a reușit să câștige mai mult de zece medalii de aur la campionatele mondiale în biatlon. În plus, eroul nostru de astăzi este unul dintre cei doi sportivi care au reușit să obțină victorii în toate disciplinele Campionatului Mondial de biatlon.

Viața personală a lui Emil Svendsen și alte episoade interesante

În viața obișnuită, Emil Svendsen este un tip obișnuit. Îi place să meargă la petreceri, uneori se deda la alcool și își mărturisește dragostea pentru fete frumoase. Unul dintre biathletele sportive preferate este Maria Sharapova.
În ceea ce privește cele mai curioase episoade din viața nesportivă a norvegianului, în acest sens nu se poate ignora episodul care a avut loc în timpul cursei de biatlon a femeilor din Khanty-Mansiysk rusesc.În acea zi - 19 martie 2013 - atletul norvegian, în mod neașteptat, pentru toți, și-a scos pantalonii, demonstrându-și bărbația pentru a trece fete și spectatori. După cum sa dovedit mai târziu, alți sportivi s-au alăturat mai târziu spectacolului. Emil însuși a numit actul său o excentricitate obișnuită.