Julia Lipnitskaya, biografie, știri, poze!

Biografie Julia Lipnitskaya

Yulia Lipnitskaya este un patinator care a câștigat o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Sochi (2014) în competiții de echipă, interpretând pe gheață muzica din "Schindler's List" de Steven Spielberg, care și-a încheiat cariera în august 2017.

Figurină patinatoarea Julia Lipnitskaya

Copilăria lui Julia Lipnitskaya

Fata sa născut în Ekaterinburg. La patru ani, mama ei a adus-o la patinoar și a scris secției de patinaj, și anume la Școala de Școală Lokomotiv, unde primul antrenor al fetei a fost Elena Levkovets.
Educația se afla pe umerii mamei, deoarece tatăl lui Julia nu trăia cu ei și nu-l văzuse niciodată. Datorită faptului că, de la începutul copilăriei, un atlet mic a luat mult timp de formare, nu a frecventat școala, ci sa aflat în așa-numita școală de acasă.

Yulia Lipnitskaya este cel mai tânăr campion al lui Sochi

Fiind în mod natural un copil talentat, cu o întindere incredibilă, Julia a început aproape imediat să facă progrese, situându-se printre patinatorii ei. Primul ei antrenor se uită încă la modul în care se dezvoltă cariera sportivă a elevului său, este fericită și îngrijorată de ea.

Primele succese ale lui Yulia Lipnitskaya în patinajul figura

De la vârsta de doisprezece ani, patinatorul a prezentat mai mult decât rezultate minunate, mama ei a decis să se mute la Moscova. Datorită acestui fapt, Julia a avut ocazia să studieze cu cei mai buni antrenori din țară. Aproape imediat a devenit clar că această decizie a fost corectă. Noul antrenor, Eteri Tutberidze, împreună cu Serghei Dudakov, au ajutat-o ​​pe Lipnitskaya să descopere pe deplin talentul unui patinator extraordinar. Igor Pashkevich a asistat și la formare.
Yulia Lipnitskaya. Adevăr și ficțiune. În studio Ilya Averbukh
În sezonul 2009-10, Julia a reușit să obțină a cincea poziție în campionatul național printre juniori. Un an mai târziu, ea a fost deja concurente, nu printre juniori, dar cu "adulți" în campionatul rus, unde ea a devenit imediat al patrulea.

Yulia Lipnitskaya la concursuri internaționale

Se știe că ISU permite sportivilor să participe la competiții junior internaționale numai de la o anumită vârstă, pe care Julia tocmai a atins-o în sezonul 2011-12. Debutul a avut loc în Polonia la Grand Prix Junior, unde atletul a devenit imediat campion. A câștigat scena în Italia, iar finala din Quebec.
În mod surprinzător, victoria în finală a fost câștigată de Julia în programul gratuit și în programul scurt.Principalul ei rival a fost Polina Shelepen, care a fost cu 17 puncte în spatele Lipnitskaya.
În 2012, în campionatul național, patinatorul a fost al treilea în programul scurt, dar a câștigat programul de skate gratuit. Astfel, în funcție de rezultate, a devenit medaliată de argint. În același an a câștigat campionatul junior al Rusiei. Și din nou, principalul ei rival a fost Shelepen, care a căzut în urma lui Julia cu mai mult de nouă puncte și a ocupat locul al doilea.
Iulia Lipnitskaya a spus adevărul despre "darul" apartamentului ei
În același an, fată, care a sosit la Campionatele Mondiale pentru Juniori, a stat pe cel mai înalt nivel al podiumului, lăsând Gracie Gold în urmă. Sa dovedit că în toate competițiile internaționale la care a participat Lipnitskaya, ea a câștigat doar primele locuri.

Pregătirea Lipnitskaya pentru Jocurile Olimpice din Soci

În Finlanda, victoria a fost din nou pentru Julia. A participat la turneul Espoo, care a avut loc în Finlanda. Astfel a început pregătirea sportivului pentru prima olimpică. Acest lucru a fost urmat de victorii în competițiile pentru adulți, mai întâi în China, apoi în Franța. În Franța, Julia nu numai că a câștigat, ea a reușit să obțină nivelul maxim și tot felul de indemnizații.
Cu atâtea victorii, în finala Marelui Premiu, patinatorul nu a reușit, motivul fiind un prejudiciu.Campionatul de țară în 2013th, ea a trebuit, de asemenea, să rateze. În cel de-al doilea sezon al anului 2012-13, atletul a intrat pentru prima oară în gheață după un accident, luând parte la Campionatul Rusiei. Pe ea a devenit a cincea. După aceea, doar victoriile au urmat din nou.
La Campionatul Mondial de la Milano, ea a stat pe a doua etapă a podiumului. Cu astfel de rezultate, patinatorul a intrat în sezonul olimpic.

Yulia Lipnitskaya la Jocurile Olimpice de la Soci

Prima interpretare a lui Julia în competițiile de echipă ale Jocurilor Olimpice de la Sochi a atras atenția întregii lumi. Fata a câștigat o victorie strălucitoare, depășind programul de două ori perfect. A fost cea care a adus cel mai mare scor în rezultatul echipei. Din păcate, performanța în competițiile individuale nu a fost atât de reușită. Lipnitskaya a fost doar a cincea datorită mai multor căderi. Cu toate acestea, în istoria Jocurilor Olimpice, ea este cel mai tânăr campion cu o medalie de aur. A apărut în aceeași echipă cu vedete precum Evgeni Plushenko, Maxim Trankov, Tatyana Volosozhar, Elena Ilinykh, Nikita Katsalapov și alții.
În sezonul 2013-14, un jucător patinat talentat în finala Grand Prix a luat argint datorită faptului că programul a făcut o pată.Dar, la Campionatele Europene, rezultatul a fost o victorie incontestabilă, în timp ce Julia a fost cea mai tânără dintre concurenți.
Yulia Lipnitskaya: spectacol la Jocurile Olimpice de la Sochi
În februarie a devenit maestru onorabil al sportului. Fata a început să se pregătească pentru Jocurile Olimpice următoare, unde, cel mai probabil, va fi capabil să devină campion în luptele individuale.

Viața personală a lui Iulia Lipnitskaya

Principala persoana din lume pentru Yulia este mama ei, care a fost prietenul ei apropiat toată viața ei. Își însoțește fiica, împărtășind cu ea bucuria victoriilor, este aproape când apar înfrângeri rare și răniri. De mai multe ori, atletul vorbea multe cuvinte calde despre mama ei.

Yulia Lipnitskaya acum

În august 2017, au apărut informații în presă despre sfârșitul carierei sportive a lui Yulia Lipnitskaya. După cum sa dovedit, patinatorul în vârstă de 18 ani a luat această decizie în aprilie. Motivele pentru părăsirea marelui sport Julia a refuzat să comenteze.

28 august 2017 Yulia Lipnitskaya și-a încheiat cariera

Lovitura a început în Julia în 2016, când a ocupat locul 7 în campionatul național. În anul următor, ea nu a ajuns la campionatul Rusiei din cauza rănirii pe care nu a primit-o când a călătorit, ci a căzut pe trotuar.Fata a trebuit să rateze concurența din cauza tratamentului. În același timp, potrivit mamei sale, ea a suferit de anorexie din 2014, care nu a afectat decât eșecurile sportive.