Galina Kulakova, biografie, știri, fotografii!

Biografie a lui Galina Kulakova

Galina Kulakova - marele skier sovietic care a câștigat victorii la Jocurile Olimpice, campionate mondiale, campionate naționale și alte competiții diferite. Ea a fost uimită de tehnica, rezistența și voința ei de a câștiga. Kulakov a părăsit sportul la vârsta de patruzeci de ani.

Galina Kulakova: copilăria și familia

Locul nașterii lui Galina Kulakova este satul Logachi, situat în apropierea orașului Votkinsk. În prezent, acest sat nu există, a fost inundat în timpul construirii stației hidroelectrice Votkinsk. Din acest motiv, familia a fost forțată să se mute în satul Stepanovo din același cartier. Kulakova a fost crescută într-o familie în care au crescut nouă copii. Tatăl, profesor, a murit în față. De la o vârstă fragedă, fată a început să ajute în jurul casei, mai târziu sa dus la ferma de stat ca muncitor, iar la vârsta de cincisprezece ani a devenit o casa de vițel. La vârsta de șaptesprezece ani era deja o servitoare de lapte și în fiecare dimineață, la ora cinci dimineața, avea să bea paisprezece vaci.

Skier Galina Kulakova a devenit o legendă a sportului sovietic

Ca o scoala, fata mergea la schi, care consta, de fapt, din doua placi. A primit schiuri reale în clasa a cincea.Școala se afla la o distanță de trei kilometri, această cale pe care Galya a biruit de două ori pe zi.

Primele victorii ale schiorului Galina Kulakova

Kulakova a lucrat în secțiunea de schi, a tricotat bine, a participat la competiții, însă fără mult succes. Punctul de cotitură a avut loc în 1964, când, la cererea sorei ei Elena, ea a plecat la concurs în locul ei și a ocupat locul al doilea acolo. După astfel de rezultate, Galya a fost aleasă să participe la competițiile regionale. Acolo, antrenorul Petr Naimushin ia acordat atenție, a fost lovit de un schior cu o fugă puternică. Galina sa mutat la Votkinsk, unde a lucrat ca un glossyman la o fabrică și a practicat zilnic schiurile sub îndrumarea lui Naimushin. Un an mai târziu, Kulakova a câștigat primul loc în competiții la Smolensk, câștigând cursa pentru cinci și zece kilometri.
În 1968, în Grenoble, un atlet talentat ar putea deveni un campion olimpic. Fiind încă neexperimentată, ea, cu cinci sute de metri înainte de final, nu a reușit să coboare și a zburat de pe pistă. Nu avea trei secunde să câștige. Și totuși, schiorul nu a plecat fără o medalie de la prima sa olimpiadă. Sa întors acasă, aducând două medalii.

Galina Kulakova a câștigat prima sa medalie olimpică în 1968

Galina a simțit că îi lipsea nu numai experiența, ci și tehnologia. Ea și-a înțeles neajunsurile și a început să muncească din greu pentru a le elimina. Curând, cursa de schi a devenit imaculată.

Galina Kulakova - campion: probleme de sănătate și un mare succes

În pregătirea pentru Cupa Mondială din 1970, Kulakova a obținut victorii în toate cursele. Era deja văzută de viitorul campion olimpic, dar sa întâmplat probleme, sportivul a ajuns în spital. Acolo a fost luată de pe pistă. Galina a avut o operație, după care a trebuit din nou să învețe să meargă.
Nimeni nu sa gândit nici măcar la faptul că Kulakov ar putea să stea pe schiuri. Ea nu numai că a revenit la formare activă, dar a reușit să câștige fiecare medalie olimpică de aur la Sapporo în 1972.
În 1974, la Campionatele Mondiale de la Falun, schiorul a devenit câștigătorul în releu și în ambele curse individuale. La Jocurile Olimpice din 1976, atletul a sosit, se poate spune, primul număr. Cu toate acestea, modificările au făcut boala, Galina a prins o frig. Înainte de început, și-a aruncat nasul, motiv pentru care comisia anti-doping a găsit un drog interzis în corpul ei. Kulakov a fost lipsit de o medalie de bronz.
În 1979, la vârsta de treizeci și șapte de ani, schiorul sovietic a câștigat Cupa Mondială. Se aștepta ca în următoarele olimpiade, Kulakova ar putea să arate rezultate mari, dar nu sa ridicat pe locul al cincilea. Echipa noastră a pierdut în cursa de releu, pierzând la echipa din GDR.

Astăzi, Galina Kulakova trăiește singură în provincie

La vârsta de patruzeci de ani, Galina Alekseevna a decis să părăsească sportul. Și-a încheiat cariera în 1982.

Galina Kulakova, viața personală

Kulakova a studiat la Școala Pedagogică Izhevsk, la care a absolvit în 1962. De asemenea, a absolvit Colegiul de Educație Fizică din Prokopievsk. Galina Alekseevna a primit educația superioară la Institutul de Educație Fizică Ceaikovski.
La doi ani după terminarea carierei sale sportive, Kulakova a primit o comandă olimpică de argint din mâinile lui Juan Antonio Samaranch. La fel au fost și meritele unui schior înainte de sporturile mondiale.
Kulakova a oferit în mod repetat să se mute la Moscova, dar ea a refuzat întotdeauna. Potrivit ei, schiorii trebuie să trăiască acolo unde există zăpadă, în plus, ea se consideră a fi un sătean. Campionul multiplu locuieste acum in satul Italmas, nu departe de Izhevsk. Există și casa ei-muzeu. A fost prezentat sportivului în ziua celei de-a 60-a aniversări.În muzeu, ea ia oameni, arată premii și cupe.