Aliya Mustafina, biografie, știri, poze!

Biografie a lui Aliya Mustafina

copilărie

Aliya sa născut într-o familie sportivă. Tatăl ei, Farhat Mustafin, a câștigat medalia de bronz în lupta greco-romană din Montreal în 1976. Dar mama lui Elena Kuznetsova a predat fizica la școală. Apropo, sora mai mica a lui Alia Naila este, de asemenea, implicata in gimnastica si a ajuns la rang de maestru de sport. Cu toate acestea, fata după rănire a părăsit sportul și participă doar la concursuri de amatori.
La șase, Alia a fost dusă la secțiunea sportivă. După cursuri, fată a început să câștige concursurile pentru copii unul după altul, urmate de tineri. În total, Musfina a câștigat cinci medalii de cea mai înaltă stima la a treia Jocuri a studenților. Dar puțin mai târziu, Aliya a încetat să meargă la antrenamente din cauza lipsei de înțelegere de la formatorul Dina Kamalova. Cu sportivii ei tineri, conflictul a izbucnit. Mai târziu, gimnasta a continuat să se antreneze, dar deja la Alexander Alexandrov.

Mare sport

În toamna anului 2007, Mustafina a apărut la campionatul mondial neoficial la Junior International. Acolo, în Yokohama, ea a câștigat cinci medalii de argint deodată. În unele tipuri de toate și în primatul absolut.Fata a pierdut doar pentru americanul Rebecca Bross, care a luat aurul de cinci ori.

Tânăr talent

Dar în Campionatul European de juniori în 2008, în Clermont-Ferrand francez, Aliya Mustafina împreună cu Anna Dementieva, Tatyana Nabiyeva, Anastasiya Novikova și Tatyana Solovieva au devenit liderul turneului de echipă în gimnastică. În tot timpul când Aliya a luat argintul, a pierdut-o pe Tatiana Nabieva.
Următoarea etapă a vieții lui Alia a fost Campionatul Rusiei în 2009. În jurul valorii de femei, Mustafina a câștigat medalia de aur, ea a fost înainte de Tatiana Nabiyeva și Ksenia Semenova. O altă gimnastă de aur a câștigat cu echipa Moscovei, care a jucat de asemenea Elena Zamolodchikova, Julia Berger, Anna Myzdrikova, Maria Chibiskova și Elena Syrnikova. Fata nu a rămas fără medalii și, în anumite tipuri, a primit aur, argint și bronz.
A câștigat o victorie în toata lumea și în Cupa Rusiei. Competițiile se calificau pentru Cupa Mondială. Atletul nu a luat parte la ele, deoarece nu avea 16 ani. Imediat, cinci medalii de aur au fost câștigate de Aliya Mustafina la Gimnaziul Mondial din Doha,ea a câștigat turneul de toate în jurul în exercițiu podea, ca parte a unei echipe și în barele și bușteni inegale. Sportivii au argint pentru seiful lor.

Momentul victoriei

În 2010, după o lungă pauză din cauza unui accident, Aliya a participat la a patra etapă a Cupei Mondiale. Gimnasta a arătat al doilea rezultat în exerciții pe grindă, iar al patrulea - pe barele neuniforme.
Aceasta a fost urmată de Campionatele Europene din 2010, unde Mustafina, împreună cu Ekaterina Kurbatova, Tatiana Nabijeva, Anna Myzdrikova și Xenia Semenova, au luat aurul și au devenit de două ori medaliștii de argint. Un pic mai târziu, atletul a participat la egalarea Cupei Deschise a Japoniei. Cu colegi, ea a bătut gimnaștii din Japonia. Totul în jurul Aliya a arătat al treilea rezultat.
În urma, la Cupa Rusiei, Musfina a câștigat finala din toata lumea, în fața medaliatului de argint Xenia Afanasyev. Alia a practicat barele neregulate, a ajuns acolo mai întâi, a doua a devenit în boltă și a treia pe rază.
Aliya Mustafina pe video
Rezultatele au ajutat gimnasta să intre în echipa pentru Campionatele Mondiale 2010. Mai ales pentru el, fata complicat programul pentru ea însăși, ea a studiat "2.5 șuruburi Yurchenko".Ca rezultat, cu primul rezultat a ajuns la finalul turneului și a ajuns în finala a 4 tipuri. Aceasta a fost ultima dată în 1997, Svetlana Khorkina. În finală, Alia a luat aurul. Apropo, gimnasta rusă care a devenit campioană mondială în toata lumea, ultima dată în 2003 a fost aceeași Svetlana Khorkina. În plus, de trei ori Mustafina a fost al doilea în anumite tipuri de tot-în jurul valorii - baruri inegale, bolta și podea exercițiu. Pe balanță, atletul a căzut, și, prin urmare, a renunțat la luptă. Alianta Mustafina, debutanta campionatului, a castigat cel mai mare numar de medalii in campionat, dupa care Rusia a ocupat locul doi in evenimentul de echipa. În 2011, Aliya a început cu un discurs la etapa Cupei Mondiale. În toată lumea, a luat argintul.

rănire

În aprilie 2011, Aliya și-a rănit piciorul în Campionatul European. Ea a aterizat prost după o boltă. Platforma a lăsat-o pe fată în mâinile antrenorului. După aceea, gimnasta a fost forțată să se retragă din competiție. Medicii diagnosticati - ruptura ligamentelor cruciate ale genunchiului stang. Sportivul a fost operat. În timpul perioadei de reabilitare fără Aliya, a avut loc campionatul mondial. Și Mustafina a început pregătirea în trei luni.

Jocurile Olimpice din 2012

În timpul pregătirii pentru Jocurile Olimpice de vară, Mustafina a participat la Campionatul European, Campionatul și Cupa Rusiei. Atletul a jucat de asemenea la Jocurile Olimpice de la Londra. În final a fost în echipa națională în campionatul de echipă și în competițiile individuale. Împreună cu colegii săi ruși, ea a luat argint la evenimentul de echipă. În plus, Alia a luat bronzul în fiecare individ. Apropo, fata nu a făcut "2.5 șuruburi Yurchenko", din cauza căreia ea a fost rănit. Pe barele neuniforme, Mustafina a câștigat aur. În noul secol, acesta este primul aur rusesc la Jocurile Olimpice din acest sport.