Martin Fourcade, biografie, știri, fotografie!

Biografia lui Martin Fourcade

Martin Fourcade este un faimos biathlete francez care a reușit să câștige multe victorii glorioase în cariera sa. În ultimii ani, eroul nostru de astăzi este probabil speranța principală a echipei naționale franceze. De aceea, în articolul nostru am decis să spunem ceva mai mult despre cariera sa de viață și sport. La urma urmei, la Jocurile Olimpice de la Sochi, Martin Fourcade se va arăta cu siguranță în toată gloria sa.

Primii ani, copilărie și familia biatlanului Martin Fourcade

Viitorul faimos atlet sa născut în Seret la 14 septembrie 1988. De la o vârstă fragedă, Martin a fost implicat în diverse sporturi "de iarnă" sub îndrumarea strictă a tatălui său - un antrenor profesionist. La început, eroul nostru de astăzi a încercat mâna la snowboarding, apoi la hochei. Cu toate acestea, în final, ca și fratele său mai mare Simon, a ales biatlon.

Martin Fourcade - biathlete de primă clasă

Este demn de remarcat că Marten nu a ascuns niciodată faptul că cariera sportivă a altor membri ai familiei sale a avut o mare influență asupra carierei sale sportive. Într-un moment în care Fourcade Jr. și-a făcut primii pași în lumea sportului profesionist, fratele lui Simon a fost deja ucis pe podiumurile marilor competiții internaționale.Pentru mult timp, Martin a fost fanul său numărul unu. Dar, în cele din urmă, el a decis să ia biatlon însuși.
Primele succese au venit la sportiv foarte curând. După o serie de spectacole de succes în competițiile de tineret și juniori, Martin Fourcade a intrat în echipa franceză, în ale cărei rânduri a început să joace în 2002. În acel moment, tânărul sportiv avea doar paisprezece ani.
Christoph Sumann și Martin Fourcade cântă la ceremonia de premiere
Martin Fourcade a crescut și sa îmbunătățit, și de aceea deja patru ani mai târziu a reușit să debuteze cu succes la concursurile internaționale junior. La început, rezultatele sportivului nu au fost cele mai mari. În 2007, eroul nostru de astăzi a reușit să câștige o medalie de bronz în cursa de releu, dar mai târziu Martin sa aflat în mod constant în afara postului râvnit. De regulă, a terminat performanța printre cele mai puternice 10. Dar acest atlet ambițios nu a fost de ajuns.

Biathlete Martin Fourcade în Big Sport

Pentru prima dată în cadrul concursului "adult", Martin Fourcade sa întâmplat în 2008 la Cupa Mondială de la Oslo, Norvegia. În acel moment, eroul nostru de astăzi a terminat cursa doar ... șaizeci.Cu toate acestea, această ofensivă "faceți clic pe nas", părea că tocmai a beneficiat doar de talentul atlet tânăr.
În sezonul următor, Martin a adăugat destul de bine și în cele din urmă a reușit să câștige primele puncte de rating în germana Hochfilzen, ocupând locul treizeci și șase în cursa individuală și ajungând în primii zece în sprint. După aceasta, tânărul francez a jucat, de asemenea, la Campionatele Mondiale, în care a ocupat în mod constant printre cei 20 de sportivi din fiecare rasă.
Expresia facială a lui Marten Fourcade
Din acest motiv, în clasamentul general al sezonului 2009, Martin Fourcade a reușit să obțină locul 24, ceea ce a fost un succes fără îndoială pentru tânăr. Anul următor a devenit și mai reușit. Francezul talentat a urcat cu un pas mai în sus și, prin urmare, a reușit curând să câștige primele sale medalii. În cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver din 2010, Fourcade a ajuns pe locul al doilea în finala masivă (15 km). Medalia de argint a fost o adevărată surpriză pentru toți fanii biathletei, dar mai târziu eroul nostru de astăzi a demonstrat cu succes că toate acestea nu au fost deloc o simplă coincidență.
La Campionatele Mondiale din finlandeză Kontiolahti, un francez talentat a câștigat medalia de aur în cursa de urmărire, după care a reușit să câștige două victorii în Oslo, Norvegia (în căutarea și sprintul). Ca urmare a acestui fapt, în sezonul 2009/2010, atletul a devenit al cincilea în Cupa Mondială. El a devenit cunoscut ca unul dintre biathletele cele mai promițătoare de pe planetă. Martin Fourcade a început să ofere contracte de publicitate lucrative și, adesea, a fost invitat la televiziunea franceză. Ca urmare, deja în anii douăzeci și unu un atlet talentat a devenit principala speranță a echipei franceze.
În sezonul 2010/2011, biathlete a câștigat mai multe victorii strălucitoare. Dintre acestea, cea mai impresionantă realizare a fost un set complet de premii (aur, argint și bronz) la Campionatele Mondiale din Khanty-Mansiysk, Rusia. Acestea, precum și alte realizări, i-au permis lui Martin Fourcade, pentru prima dată în carieră, să devină unul dintre cei mai buni trei biathlete din Cupa Mondială. În acel moment a devenit clar pentru toți că un francez talentat a venit în serios și mult timp în lumea biatlonului. Și un an mai târziu, Martin a dovedit cu succes adevărul acestor cuvinte.

Viața personală: se zvonește că baterul Marten Fourcade este un homosexual

La urmatoarea Cupa Mondiala de la Ruhpolding, Martin Fourcade a castigat trei seturi de medalii de aur. Ca urmare, în acel sezon, eroul nostru de astăzi a reușit să conducă clasamentul general al Cupei Mondiale pentru prima dată în cariera sa. După eliminarea norvegianului Ole Einar Bjoerndalen de pe tronul său, francezul sa stabilit ferm ca principalul favorit al oricărei rase. Ulterior, Martin Fourcade a susținut în repetate rânduri că este unul dintre cei mai buni biatleți ai generației sale.

Marten acum patru

În sezonul 2012/2013, eroul nostru de astăzi a reușit să-și îmbunătățească propriul record și cu 1248 de puncte fantastice pentru a doua oară la rând devenind cel mai bun schior din lume. În starea principală a speranței echipei franceze, precum și a uneia dintre cele mai strălucite vedete ale întregului campionat, Martin Fourcade este de asemenea potrivit pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Sochi. La momentul acestei scrieri, rezultatul francezului în aceste competiții prestigioase nu era încă cunoscut. Cu toate acestea, este puțin probabil ca cineva să se îndoiască serios că, din jocurile de la Sochi, Martin Fourcade va reuși să aducă câteva medalii prestigioase.