Magdalena Neuner, biografie, știri, fotografii!

Biografia lui Magdalen Neuner

Magdalena Neuner - Biathlete german, campion olimpic. Are șapte Cupe Mondiale. Cel mai popular atlet din Germania.

copilărie

Magdalena Neuner sa născut în familia angajatului băncii Paul Neuner și Margit. Sunt patru copii în familia Neuner: fratele mai mare Paul, precum și Christof și Anna sunt fratele mai mic și sora lui Magdalen. Anna este, de asemenea, angajată în biatlon - participă la competiții de tineret.
Neuner și-a petrecut toată copilăria în micul sat bavarez Wallgau, unde mai trăiește. De la vârsta de patru ani a început schiurile, a fost membru al clubului de schi SC Wallgau. La vârsta de nouă ani, părinții ei au adus-o la secțiunea biatlon, pe care o plăcea imediat. Neuner sa dovedit a fi un biathlete talentat acolo, dar Magdalena a decis să acționeze în competiții sportive numai la vârsta de șaisprezece ani, după ce a absolvit școala.

Carieră sportivă

Rezultate bune în competițiile de biatlon au apărut imediat - totuși. În primii patru ani de spectacole, Neuner a reușit să câștige șapte premii în campionatul mondial în echipa de tineret.

Cu mai multe fațete, Magdalena Neuner

Magdalena a câștigat prima medalie în campionatul junior în 2004, după ce a câștigat releul și sprintul și a reușit să ajungă pe locul doi în cursa. În anul următor, a primit alte trei medalii la concursuri similare.
În 2006, Junior Neuner a câștigat din nou trei premii: două medalii de aur și o argint.
2008 a fost ultimul ei campionat junior, unde biathlete devine câștigătorul cursei și sprintului. Datorită unor astfel de succese, Magdalena a câștigat dreptul de a concura pentru Cupa europeană. În sezonul 2005/06 câștigă trei curse și ocupă locul cinci în clasamentul general. Rezultatele sale atât de importante permit antrenorului Uwe Mussegangu să includă pe Neuner în echipa națională pentru lupta pentru Cupa Mondială.
Magdalena a făcut debutul la Cupa Mondială la 13 ianuarie 2006, unde, în rezervă, a înlocuit temporar Ushi Disl din cursa. In prima cursa si sprint in Ruhpolding a ocupat locul 41 fara puncte, insa deja la competitiile din Kontiolahti, pe 16 martie 2006, a terminat pe locul patru. Prima victorie în Cupa Mondială a câștigat anul următor. Pe 5 ianuarie, în sprintul de 7,5 km, Magdalena a devenit cea mai bună.După ce a obținut rezultate excelente la Campionatul Mondial de la Anterselva, a câștigat a treia medalie de aur, devenind campioana triplă, cea mai tânără din istoria biatlonului. La sfârșitul anului 2007 a fost recunoscută de jurnaliști drept cel mai bun atlet al anului în Germania. Potrivit rezultatelor Cupei, care a constat din nouă etape, Neuner a marcat 720 de puncte și a ocupat locul 4.

În publicitatea pentru lenjerie

În sezonul următor, biatlonul a primit încă trei premii în Cupa Mondială - Cupa Mondială și două Globuri de cristal mici. Rezultatele următoarei remize, care acum a constat din 10 etape: 818 de puncte, primul loc și titlul de câștigător al Cupei Mondiale. Prima victorie individuală este o victorie în cursa de la un început general în Oberhof, unde Magdalena a terminat cu pavilionul Germaniei. O serie de victorii în campionatul de la Ostersund au continuat. În ciuda faptului că începutul forumului a fost descurajator pentru Neuner: în frunte, biathlete a făcut trei goluri, cazând astfel în spatele liniei de câștigători de medalii. Dar mai târziu a reabilitat, câștigând cursa, precum și contribuind semnificativ la victoria echipei germane. În acest fel, finalizarea campionatului de șase ori campion.După ce a jucat cu succes în Khanty-Mansiysk, a condus clasamentul general și a câștigat remiză înaintea programului. În Holmenkollen, având rezultate medii în curse, a câștigat încă lupta pentru Cupa Mică.
Anul 2008/2009 nu a fost atât de reușit, deși Magdalena a primit Globul de Crăciun (curse individuale), dar nu a câștigat, nici un premiu personal, așa cum nu a obținut un succes semnificativ la Cupa Mondială. Rezultatele acestui sezon sunt 891 de puncte, iar locul al patrulea.
2009/10 sezonul olimpic, cel mai de succes în cariera sa sportivă. Etapele din ianuarie nu au adus victorii la Magdalena: locul al doilea și al treilea, dar în ultima etapă din Fort Kent deține o colecție completă de premii. Neuner a câștigat a douăzecea victorie jubiliară în Slovenia, deși a făcut două goluri, dar a devenit cea mai bună în cursa. Deși prima etapă a acestui sezon, Neuner a ratat din cauza bolii. În a doua etapă din Hochfilzen, Magdalena a ocupat locul 29 și locul 28. Cea de-a treia etapă a cursei a avut loc în orașul slovac Pokljuka, rezultatul fiind locul 3 în sprint și locul 2 în cursa. Următoarea etapă, care a avut loc la Oberhof, Neuner a ratat din cauza unui accident de spate, pe care la primit în timpul warm-up-ului înainte de prima cursă.La concursurile de la Ruhpolding a ocupat de două ori locul trei, dar performanța pe pământul său nativ a fost dezamăgită de eșecul releului. În ultima etapă a șasea, desfășurată la Antholz-Anterselva, Magdalena a prezentat o pregătire excelentă și a ajuns prima dată la linia de sosire, în ciuda minutelor de penalizare. Permițând doar o singură greșeală în cursa de sprint, ea a arătat încă un rezultat excelent, obținând astfel cea de-a 16-a victorie personală în Cupa Mondială.

Magdalena îi place să tricoteze

În februarie, la Vancouver, la debutul olimpiadă, Magdalena a câștigat trei premii și a devenit campion olimpic de două ori. După terminarea olimpiadă, în mai puțin de două săptămâni, la noua etapă din orașul Kontiolahti, Neuner a ocupat locul 5 în sprint și locul 2 în cursa. În stadiul penultim al Norvegiei, biathlete câștigă al patrulea mic glob de cristal. Și în etapa finală, ea câștigă din nou, câștigând 933 de puncte, și primește Globul de Crăciun al doilea pentru sezonul respectiv.
La o conferință de presă de la Leogang din 6 decembrie 2011, Neuner a declarat că dorește să-și înceteze cariera după sezonul 2011/12. În prima etapă a acestui sezon, care a avut loc tradițional la Östersund, Magdalena a câștigat bronz de trei ori.Tot în Hochfilzen rezultă rezultate excelente în sprint și curse. La cea de-a patra etapă din Oberhof, care a câștigat succesul pentru biathlete, câștigă cursa sprint, astfel încât Neuner este reabilitat în fața fanilor pentru eșecul releului. Rezultatele ridicate ulterioare își consolidează poziția de lider în campionatul Cupei Mondiale. În Republica Cehă, Neuner a intrat pe podium de două ori - în cursa individuală de sprint și a primit cel de-al treilea rezultat final. Dar urmărirea urmăririi va fi reținută de fanii Magdalenei pentru o lungă perioadă de timp din cauza greșelii ei absurde - Neuner conducea cursa, ocupându-se cu o poziție de împușcare din fața primei unități, tragând la a doua. După ce a făcut patru fotografii de succes, abia atunci a observat greseala ei și a terminat ultima lovitură la ținta dorită. Conform regulilor concursului, pentru astfel de erori trebuie să treceți prin patru sancțiuni. Astfel, Neuner a ocupat locul 7.